BSC022N03S
Description
MOSFET N-CH 30V 28A/100A TDSON
DataSheet
BSC022N03S PDF
Type Description
Series:OptiMOS™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:28A (Ta), 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:2.2mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:58 nC @ 5 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:7490 pF @ 15 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):2.8W (Ta), 104W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)