DMP3120L-7
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CH 30V 2.8A SOT-23
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
DMP3120L-7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:2.8A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:120mOhm @ 2.8A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:1.4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:6.7 nC @ 10 V
Vgs (Max):±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:285 pF @ 15 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):1.4W (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)