IPB097N08N3 G
Description
MOSFET N-CH 80V 70A D2PAK
DataSheet
IPB097N08N3 G PDF
Type Description
Series:OptiMOS™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:70A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:9.7mOhm @ 46A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 46µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:35 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2410 pF @ 40 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):100W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)