APT40M42JN
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 400V 86A ISOTOP
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
APT40M42JN PDF
Type Description
Series:POWER MOS IV®
Package:Tray
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):400 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:86A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:42mOhm @ 43A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:760 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:14000 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):690W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)