STS4DNFS30L
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 30V 4A 8SO
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
STS4DNFS30L PDF
Type Description
Series:STripFET™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:55mOhm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:9 nC @ 5 V
Vgs (Max):±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:330 pF @ 25 V
FET Feature:Schottky Diode (Isolated)
Power Dissipation (Max):2W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:8-SO
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)