IXFP5N50PM
Description
MOSFET N-CH 500V 3.2A TO220AB
DataSheet
IXFP5N50PM PDF
Type Description
Series:HiPerFET™, PolarHT™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:3.2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.4Ohm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5.5V @ 500µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:12.6 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:620 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):38W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)