BUK6Y15-40PX
Description
MOSFET P-CH 40V 63A LFPAK56
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
BUK6Y15-40PX PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:63A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:15mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:50 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2.47 nF @ 20 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):106W (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)