IPI120N06S403AKSA2
Description
MOSFET N-CH 60V 120A TO262-3
DataSheet
IPI120N06S403AKSA2 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:3.2mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 120µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:160 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:13150 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):167W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)