IPI90N06S4L04AKSA1
Description
MOSFET N-CH 60V 90A TO262-3
DataSheet
IPI90N06S4L04AKSA1 PDF
Package:Tube
Part Status:Discontinued at Digi-Key
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:3.7mOhm @ 90A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.2V @ 90µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:170 nC @ 10 V
Vgs (Max):±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:13000 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):150W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)