NP110N03PUG-E1-AY
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 30V 110A TO263
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
NP110N03PUG-E1-AY PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:110A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.5mOhm @ 55A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:380 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:24600 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):1.8W (Ta), 288W (Tc)
Operating Temperature:175°C (TJ)