PHM12NQ20T,518
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 200V 14.4A 8HVSON
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
PHM12NQ20T,518 PDF
Type Description
Series:TrenchMOS™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:14.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:130mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:26 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1230 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):62.5W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)