IXTN21N100
Description
MOSFET N-CH 1000V 21A SOT227B
DataSheet
IXTN21N100 PDF
Type Description
Series:MegaMOS™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:21A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:550mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 500µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:250 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:8400 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):520W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)