IPB041N04NGATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 80A D2PAK
DataSheet
IPB041N04NGATMA1 PDF
Type Description
Series:OptiMOS™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:4.1mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 45µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:56 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4500 pF @ 20 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):94W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)