IPP35CN10NGXKSA1
Description
MOSFET N-CH 100V 27A TO220-3
DataSheet
IPP35CN10NGXKSA1 PDF
Type Description
Series:OptiMOS™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:27A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:35mOhm @ 27A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 29µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:24 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1570 pF @ 50 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):58W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)