IPD60R650CEATMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 600V 7A TO252-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IPD60R650CEATMA1 PDF
Type Description
Series:CoolMOS™ CE
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:650mOhm @ 2.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:20.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:440 pF @ 100 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):63W (Tc)
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)