BUK7109-75ATE,118
Description
MOSFET N-CH 75V 75A SOT426
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
BUK7109-75ATE,118 PDF
Type Description
Series:TrenchMOS™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:9mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:121 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4700 pF @ 25 V
FET Feature:Temperature Sensing Diode
Power Dissipation (Max):272W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)