IXTY55N075T
Description
MOSFET N-CH 75V 55A TO252
DataSheet
IXTY55N075T PDF
Type Description
Series:TrenchMV™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:55A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:19.5mOhm @ 27.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 25µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:33 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1400 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):130W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)