IPI80N06S405AKSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 60V 80A TO262-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IPI80N06S405AKSA1 PDF
Type Description
Series:OptiMOS™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:5.7mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 60µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:81 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:6500 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):107W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)