PSMN3R0-60ES,127
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 60V 100A I2PAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
PSMN3R0-60ES,127 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:3mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:130 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:8079 pF @ 30 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):306W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)