IPI80P03P4L04AKSA1
Description
MOSFET P-CH 30V 80A TO262-3
DataSheet
IPI80P03P4L04AKSA1 PDF
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:4.4mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 253µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:160 nC @ 10 V
Vgs (Max):+5V, -16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:11300 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):137W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)