STFI10LN80K5
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 800V 8A I2PAKFP
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
STFI10LN80K5 PDF
Type Description
Series:MDmesh™ K5
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:630mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:15 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:427 pF @ 100 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):20W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)