F3L75R07W2E3B11BOMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IGBT MODULE 650V 95A 250W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
F3L75R07W2E3B11BOMA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Configuration:Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
Current - Collector (Ic) (Max):95 A
Power - Max:250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.9V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:4.6 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C