FF150R12KT3GHOSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IGBT MOD 1200V 225A 780W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FF150R12KT3GHOSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Configuration:Single Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):225 A
Power - Max:780 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.15V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:11 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:No
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C