FF650R17IE4DB2BOSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IGBT MODULE 1700V 4150W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FF650R17IE4DB2BOSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
IGBT Type:-
Configuration:2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):-
Power - Max:4150 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.45V @ 15V, 650A
Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:54 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C