FS15R12YT3BOMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IGBT MOD 1200V 25A 110W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FS15R12YT3BOMA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Not For New Designs
IGBT Type:-
Configuration:Full Bridge Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):25 A
Power - Max:110 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.15V @ 15V, 15A
Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:1.1 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C