FS10R06VE3BOMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IGBT MODULE 600V 16A 50W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FS10R06VE3BOMA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
IGBT Type:-
Configuration:Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):16 A
Power - Max:50 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 10A
Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:550 pF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:No
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C