APTGT50H120T3G
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IGBT MODULE 1200V 75A 270W SP3
DataSheet
APTGT50H120T3G PDF
Package:Bulk
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Configuration:Full Bridge Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):75 A
Power - Max:270 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:3.6 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)