APTGT150DU120G
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IGBT MODULE 1200V 220A 690W SP6
DataSheet
APTGT150DU120G PDF
Package:Bulk
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Configuration:Dual, Common Source
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):220 A
Power - Max:690 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max):350 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:10.7 nF @ 25 V