FZ1200R45KL3B5NOSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IGBT MODULE 4500V 1200A
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FZ1200R45KL3B5NOSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
IGBT Type:-
Configuration:Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):4500 V
Current - Collector (Ic) (Max):1200 A
Power - Max:13500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.85V @ 15V, 1200A
Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:280 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:No
Operating Temperature:-50°C ~ 125°C