FS450R12KE3BOSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IGBT MOD 1200V 600A 2100W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FS450R12KE3BOSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
IGBT Type:Trench Field Stop
Configuration:Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):600 A
Power - Max:2100 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.15V @ 15V, 450A
Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:32 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)