APT75GP120J
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IGBT MOD 1200V 128A 543W ISOTOP
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APT75GP120J PDF
Type Description
Series:POWER MOS 7®
Package:Tube
Part Status:Active
IGBT Type:PT
Configuration:Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):128 A
Power - Max:543 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.9V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:7.04 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:No
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)