APT150GN120JDQ4
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IGBT MOD 1200V 215A 625W ISOTOP
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APT150GN120JDQ4 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Configuration:Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):215 A
Power - Max:625 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max):300 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:9.5 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:No
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)