APT30GP60JDQ1
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
IGBT MODULE 600V 67A 245W ISOTOP
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APT30GP60JDQ1 PDF
Type Description
Series:POWER MOS 7®
Package:Tube
Part Status:Not For New Designs
IGBT Type:PT
Configuration:Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):67 A
Power - Max:245 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 30A
Current - Collector Cutoff (Max):500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:3.2 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:No
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)