MG1225H-XN2MM
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
IGBT MOD 1200V 40A 147W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
MG1225H-XN2MM PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Configuration:Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):40 A
Power - Max:147 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.7V @ 15V, 25A
Current - Collector Cutoff (Max):100 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:1.81 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)