VS-EMG050J60N
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
IGBT MOD 600V 88A 338W EMIPAK2
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
VS-EMG050J60N PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
IGBT Type:-
Configuration:Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):88 A
Power - Max:338 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):100 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:9.5 nF @ 30 V
Input:Standard
NTC Thermistor:Yes
Operating Temperature:150°C (TJ)