CM1000E3U-34NF
Manufacturer
Powerex, Inc.
VIGOR # :
Description
IGBT MOD 1700V 1000A 3900W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
CM1000E3U-34NF PDF
Type Description
Series:IGBTMOD™
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
IGBT Type:-
Configuration:Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):1000 A
Power - Max:3900 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.8V @ 15V, 1000A
Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:220 nF @ 10 V
Input:Standard
NTC Thermistor:No
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)