APTGT50DA170T1G
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
IGBT MODULE 1700V 75A 312W SP1
DataSheet
APTGT50DA170T1G PDF
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
IGBT Type:Trench Field Stop
Configuration:Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):75 A
Power - Max:312 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:4.4 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)