NGTB15N60R2FG
Description
INSULATED GATE BIPOLAR TRANSISTO
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
NGTB15N60R2FG PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):24 A
Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 15A
Power - Max:54 W
Switching Energy:550µJ (on), 220µJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:80 nC
Td (on/off) @ 25°C:70ns/190ns
Test Condition:300V, 15A, 30Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):95 ns
Operating Temperature:175°C (TJ)