FGA40S65SH
Description
INSULATED GATE BIPOLAR TRANSISTO
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
FGA40S65SH PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
Current - Collector (Ic) (Max):80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.81V @ 15V, 40A
Power - Max:268 W
Switching Energy:194µJ (on), 388µJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:73 nC
Td (on/off) @ 25°C:19.2ns/68.8ns
Test Condition:400V, 40A, 6Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)