APT75GN120B2G
Description
IGBT 1200V 200A 833W TMAX
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
APT75GN120B2G PDF
Package:Tube
Part Status:Not For New Designs
IGBT Type:Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):200 A
Current - Collector Pulsed (Icm):225 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 75A
Power - Max:833 W
Switching Energy:8045µJ (on), 7640µJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:425 nC
Td (on/off) @ 25°C:60ns/620ns
Test Condition:800V, 75A, 1Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)