IXA12IF1200HB
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
IGBT 1200V 20A 85W TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXA12IF1200HB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
IGBT Type:PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):20 A
Current - Collector Pulsed (Icm):-
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 10A
Power - Max:85 W
Switching Energy:1.1mJ (on), 1.1mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:27 nC
Td (on/off) @ 25°C:-
Test Condition:600V, 10A, 100Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):350 ns
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)