IGP20N65H5XKSA1
Description
IGP20N65 - DISCRETE IGBT WITHOUT
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IGP20N65H5XKSA1 PDF
Type Description
Series:TrenchStop®
Package:Bulk
Part Status:Active
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
Current - Collector (Ic) (Max):42 A
Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 20A
Power - Max:125 W
Switching Energy:170µJ (on), 60µJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:48 nC
Td (on/off) @ 25°C:18ns/156ns
Test Condition:400V, 10A, 32Ohm, 15V