FGPF70N33BTTU
Description
IGBT, 330V, N-CHANNEL, TO-220AB
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
FGPF70N33BTTU PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
IGBT Type:Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):330 V
Current - Collector (Ic) (Max):-
Current - Collector Pulsed (Icm):220 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.7V @ 15V, 70A
Power - Max:48 W
Switching Energy:-
Input Type:Standard
Gate Charge:49 nC
Td (on/off) @ 25°C:-
Test Condition:-
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)