IXGT16N170
Description
IGBT 1700V 32A 190W TO268
DataSheet
IXGT16N170 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
IGBT Type:NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):32 A
Current - Collector Pulsed (Icm):80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.5V @ 15V, 16A
Power - Max:190 W
Switching Energy:9.3mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:78 nC
Td (on/off) @ 25°C:45ns/400ns
Test Condition:1360V, 16A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)