FGL60N100BNTD
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IGBT 1000V 60A 180W TO264
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
FGL60N100BNTD PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Not For New Designs
IGBT Type:NPT and Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1000 V
Current - Collector (Ic) (Max):60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.9V @ 15V, 60A
Power - Max:180 W
Switching Energy:-
Input Type:Standard
Gate Charge:275 nC
Td (on/off) @ 25°C:140ns/630ns
Test Condition:600V, 60A, 51Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):1.2 µs
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)