FGA50T65SHD
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IGBT TRENCH/FS 650V 100A TO3PN
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
FGA50T65SHD PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
Current - Collector (Ic) (Max):100 A
Current - Collector Pulsed (Icm):150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 50A
Power - Max:319 W
Switching Energy:1.28mJ (on), 384µJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:87 nC
Td (on/off) @ 25°C:22.4ns/73.6ns
Test Condition:400V, 50A, 6Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):34.6 ns
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)