IHW30N135R5XKSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
HOME APPLIANCES 14
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IHW30N135R5XKSA1 PDF
Type Description
Series:TrenchStop™
Package:Tube
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1350 V
Current - Collector (Ic) (Max):60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):90 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.95V @ 15V, 30A
Power - Max:330 W
Switching Energy:1.4mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:235 nC
Td (on/off) @ 25°C:-/310ns
Test Condition:600V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)