STGWT60H60DLFB
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IGBT 600V 80A 375W TO3P-3L
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
STGWT60H60DLFB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
IGBT Type:Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):240 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 60A
Power - Max:375 W
Switching Energy:626µJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:306 nC
Td (on/off) @ 25°C:-/160ns
Test Condition:400V, 60A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)