IXBH42N250
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
BIMOSFET TRANS 2500V 42A TO-247A
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXBH42N250 PDF
Type Description
Series:BIMOSFET™
Package:Tube
Part Status:Active
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):2500 V
Current - Collector (Ic) (Max):104 A
Current - Collector Pulsed (Icm):400 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3V @ 15V, 42A
Power - Max:500 W
Switching Energy:-
Input Type:Standard
Gate Charge:200 nC
Td (on/off) @ 25°C:72ns/445ns
Test Condition:1250V, 42A, 20Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):1.7 µs
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)