IGW60N60H3FKSA1
Description
IGW60N60 - DISCRETE IGBT WITHOUT
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IGW60N60H3FKSA1 PDF
Type Description
Series:TrenchStop™
Package:Bulk
Part Status:Active
IGBT Type:Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):180 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 60A
Power - Max:416 W
Switching Energy:2.1mJ (on), 1.13mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:375 nC
Td (on/off) @ 25°C:27ns/252ns
Test Condition:400V, 60A, 6Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)